Detektyw – Badania DNA

   Dyskretnie pobrany materiał pozwala potwierdzić lub zaprzeczyć ojcostwo. Materiał badany jest przez wyspecjalizowane laboratorium. Wynik ekspertyzy może być użyty jako przesłanka dla sądu lub wykorzystany w innych sprawach ( rozwodowych, alimentacyjnych itp. ). Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, tak by nie było żadnych wątpliwości.

W razie potrzeby możliwe jest  pomoc i doradztwo w zakresie pobrania materiału genetycznego w niestandardowy sposób. Materiał genetyczny wystarczający do przeprowadzenia poprawnego badania znajdziemy we włosie, paznokciu, na niedopałku papierosa lub szczoteczce do zębów, a także wielu innych miejscach. Ważna jest właściwa technika pobrania i dbałość o czystość próbki. Istnieje ryzyko, ze materiał pobrany niewłaściwie spowoduje wadliwy wynik badania.  Pamiętajmy, że powinniśmy  posiadać zgodę na pobranie materiału. Obecnie firmy oferujące testy DNA w kierunku ustalania ojcostwa są coraz bardziej doświadczone i elastyczne. My współpracujemy z najlepszymi.

   Przed rozpoczęciem pracy musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy materiał ma być dowodem w toku postępowania sądowego, czy zależy nam tylko na uzyskaniu wiedzy na temat pokrewieństwa. Wykonanie badań, których wynik będzie niezbitym dowodem w sądzie wymaga postępowania zgodnie z procedurą. Niemniej wszczęcie takiej procedury związane jest z większym kosztem. W razie przegranej w sądzie będziemy też musieli liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów sądowych związanych z rozpoczęciem postępowania.  Zapłacimy też najprawdopodobniej koszty zastępstwa procesowego o ile druga strona skorzysta z usług adwokata lub radcy prawnego.  Dużo bezpieczniejsze wydaje się przeprowadzenie wstępnych badań we własnym zakresie. Po uzyskaniu 100 % pewności możemy podjąć bardziej sformalizowane kroki.

Z tego typu usług coraz częściej korzystają panowie, którzy mają wątpliwość co do swojego ojcostwa. Badania oraz statystyki prowadzone przez podmioty zajmujące się ustaleniami DNA wykazują, że nawet 8 % mężczyzn nie jest ojcami swoich dzieci. Skala nie jest mała – to co 12 osoba. Dyskretne badanie pozwoli rozwiać wszelkie podejrzenia.

Pamiętajmy:

  • Materiał do badania można pobrać samemu ( o ile nie ma służyć do celów sądowych ). Zazwyczaj skorzystamy z dostarczonego zestawu lub pobranie przeprowadzi specjalista. W niektórych wypadkach fachową pomoc zapewni detektyw – dzwoń, a uzyskasz wszelkie informacje.
  • Badanie nie wymaga pobrania próbki krwi. Jest całkowicie bezinwazyjne. To zazwyczaj wymaz. Często korzystamy z innych próbek. Niektóre opisałem powyżej.
  • Pobranie wymazu jest całkowicie bezbolesne. Pobieramy materiał z np. ust na szpatułkę podobną do szpatułki kosmetycznej.
  • Nie ma granicy wiekowej dla dawcy próbki. Może mieć jeden dzień i 100 lat. To nie ma żadnego znaczenia. Badania można przeprowadzić nawet przed narodzeniem dziecka, choć oczywiści takimi usługami się nie zajmujemy.
  • Leki, alkohol, narkotyki nie mają wpływu na jakość i wartość pobranego materiału. Nie jest istotne w jakim stanie jest dawca próbki. Przy pobraniu wymazu z ust dobrze przed pobraniem nie jeść i nie pić przez kilkanaście minut.
  • Badanie trwa zazwyczaj około 5 do 10 dni od daty przekazania próbki, choć są możliwe w trybie ekspresowym do 48 godzin.
  • Dane osobowe są obecnie szczególnie chronione. Różne są stanowiska prawników co do tego czy sam wynik badania podlega szczególnej ochronie. Należy zachować tu szczególną ostrożność i zwracać uwagę na opis materiału.
  • Nie musisz przekazywać żadnych danych osobowych przy badaniu -imienia, nazwiska itp. Jeśli celem jest potwierdzenie lub zaprzeczenie ojcostwa to wynik badania da odpowiedź: Tak lub Nie. Ta wiedza dla klienta na wstępnym etapie jest zazwyczaj wystarczająca.

 

Nie należy też zapominać, że ustalenie ojcostwa to nie jedyny powód przeprowadzenia badań DNA. Dzięki tej stosunkowo prostej procedurze możemy zweryfikować również:

– pokrewieństwo – ustalając wspólne korzenie ( może być pomocne w budowie drzewa genealogicznego lub w skrajnych wypadkach w sprawach spadkowych ).

– potwierdzić zdradę partnera – badając pozostałości wydzielin na bieliźnie, pościeli czy też w samochodzie.

– zidentyfikować sprawcę włamania, kradzieży lub potwierdzić obecność konkretnej osoby w danym miejscu. Ciekawą historię dotyczącą tego wariantu ustaleń znajdą Państwo wkrótce na moim blogu.

Najnowsze badania naukowców pozwalają określić wiek badanej osoby z dokładności do kilku lat. Najprawdopodobniej wkrótce ustalimy też podstawowe cechy wyglądu osoby, której dotyczy pobrana próbka. Możliwości związanych z analizą DNA jest coraz więcej i z roku na rok pojawiają się nowe . Do materiałów pobranych lata temu wracają policyjne zespoły zwane potocznie „Archiwum X”, które korzystają ze śladów jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu nie nadających się do wykorzystania.