Open River

Czy warto korzystać z usług detektywa.

Czy warto korzystać z usług detektywa?

   Wiele osób szukających informacji o specjalistycznych usługach detektywistycznych zastanawia się zapewne czy powinny to robić. W końcu państwo gwarantuje nam w konstytucji ochronę prawną, a odpowiednie instytucje powinny zapewnić nam bezpieczeństwo, możliwość korzystania z naszych uprawnień i wiedzę w sprawach mających istotny wpływ na nasze życie. W sprawach czysto prywatnych i osobistych sądzimy, że rozsądni ludzie siadają do stołu i wyjaśniają sobie wątpliwości. Niestety tak jest w świecie idealnym, który nie istnieje. Państwo już wiele lat temu uznało, że część swoich zadań i uprawnień może przekazać sektorowi prywatnemu. Dodajmy, że z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych.

   Przecież zupełnie naturalne wydaj nam się istnienie prywatnych agencji ochrony, czy prywatnej służby zdrowia. Jeszcze 20 lat temu było to nie do pomyślenia, żeby uzbrojenia pracownicy agencji ochraniali jednostkę wojskową. Dziś jest to oczywiste. O ile branża ochrony fizycznej czy prywatna służba zdrowia jest już doskonale zadomowiona w naszej świadomości, to korzystanie z usług detektywa jeszcze nie.

   Sama branża jest stosunkowo młoda i w dzisiejszym tego słowa znaczeniu detektywi zaczęli działać w latach 50 XIX wieku. Oczywiście w Stanach Zjednoczonych. W Polsce (pomijając okres międzywojenny) jest to całkowita nowość. Usługi te traktowane są czasami jako półlegalne, a nawet wykraczające poza granice prawa. Osoby pracujące w branży to w mniemaniu przeciętnego obywatela byli pracownicy służb specjalnych o niejasnych możliwościach i kontaktach. Taki obraz kreuje czasami część środowiska ( na większości prezentacji mamy informacje, że zadania wykonują byli „agenci” – co często prawdą nie jest ) i przekazy medialne. Nie bez winy jest też ustawodawca, który powoduje, że prawo nijak ma się do współczesnych realiów.

Postęp technologiczny jest szybszy niż działania legislacyjne, a to zmusza wielu detektywów do działania na granicy wątpliwości. Osobiście jestem przekonany, że wkrótce zmiany w zakresie uprawnień detektywów zostaną wprowadzone, a obszary znajdujące się w biało- szarej strefie, jak choćby współpraca z Policją czy wykorzystanie środków technicznych w pełni unormowane. W przyszłości pewnie pojawi się też zapotrzebowanie na usługi detektywistyczne nie tylko z rynku prywatnego, ale i publicznego ( tak już dzieje się w niektórych krajach – patrz jak zwykle USA 🙄 ).

   No dobrze. Trochę nudno się zrobiło i specjalistyczno-teoretycznie. Jeśli ktoś tu zagląda to pewnie po to, by znaleźć odpowiedź na pytanie z tytułu i do czego mu potrzebny detektyw z Wrocławia.

   Wydawać pieniądze na detektywa? Odpowiedź w takim miejscu powinna być jedna – Wydawać. Wbrew sobie muszę jednak napisać, że nie zawsze warto. I nie zawsze tyle. Pomijam oczywiste kwestie jak posiadanie uprawnień i fachowość zleceniobiorcy. Trudno jest to ustalić dopóki sami się nie przekonamy jak jest naprawdę. Porozmawiajmy zatem najlepiej z kilkoma detektywami zanim podejmiemy decyzję o współpracy. Czytajmy też uważnie umowy.
W sprawach związanych z windykacją prostego długu idźmy do firmy windykacyjnej. Pewnie będzie trochę taniej. W wypadku rozwodu bez orzekania o winie skonsultujmy się z prawnikiem i tyle. Detektyw nic tu nie wniesie. Drobne kradzieże w firmie wykryjemy instalując sprzęt za kilkaset złotych.

   No to kiedy w końcu decydować się na zatrudnienie specjalisty? Bardzo, ale to bardzo upraszczając to trochę jak z samochodem. Jeśli spali nam się żarówka i czujemy się na siłach, to wymieniamy sami. Gdy uszkodzimy silnik – idziemy do mechanika. Kiedy sprowadzimy auto z zagranicy i chcemy je rejestrować bierzemy specjalistę od tego typu spraw. Niby porady znajdziemy w sieci, ale finalnie szybciej i taniej będzie wynająć fachowca. Większość z nas pewnie się o tym przekonała.

   Teraz już całkiem na poważnie. Korzyści z wykorzystania detektywa w naszej sprawie znajdziemy w obszarze praktycznym (pozyskanie wiedzy, wyjaśnienie sprawy) i formalnym (udokumentowanie posiadanych informacji, uzyskanie materiału procesowego przemawiającego za naszymi argumentami). Detektyw posiada ustawowe uprawnienia do przetwarzania danych osobowych bez wiedzy zainteresowanego. Detektyw jest też wiarygodnym świadkiem w sądzie. Detektyw posiada sprzęt i doświadczenie, którego zdobycie wymaga czasu i pieniędzy. Detektyw w przeciwieństwie do organów publicznych nie musi dzielić swojego czasu i zainteresowania na wiele obszarów, a realizując zlecenie skupia się tylko na konkretnej sprawie. Masz więc pewność, że jako klient znajdziesz się w centrum zainteresowania, a nie jako kolejna pozycja na liście do „odhaczenia” w sprawozdaniu. Uczciwy detektyw da Ci też prawdziwą wiedzę o sytuacji i jako osoba zdystansowana do sprawy, a jednocześnie doświadczona, często poprowadzi prosto do celu w najskuteczniejszy sposób. Tak więc odpowiedź na pytanie czy warto korzystać z usług detektywa brzmi: Warto.

   Jeśli macie Państwo jakieś wątpliwości dotyczące konkretnych sytuacji to zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego. To nic nie kosztuje, a ja z chęcią postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Pozdrawiam i do usłyszenia.